Tuzhurmatu‘daki Patlamaların Olay Yeri Görüntüsü

7891ae00-e2ff-11e2-8186-730f1526f5ca-jpg20130702132049

Bir dönem “tuz” ve “hurması” bol olduğu için adını bu iki kelimeden alan Tuzhurmatu’nun şimdi ne tuzu ne de hurması konuşuluyor. Bu kasaba bir süredir patlayan bombalarla gündeme geliyor.

Üzerine bomba saran ya da aracına patlayıcı dolduran soluğu Tuzhurmatu’da alıyor. Bunları patlatarak adeta katliam yapıyor. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu, 25 Haziran’da Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Selahattin Vali Yardımcısı Ahmet Hoca’nın hayatını kaybettiği saldırıyla bir kez daha ülke gündeminin ilk sırasına oturdu.

Muhtaroğlu’nun hayatını kaybettiği olaydan bu yana Tuzhurmatulular diken üstünde. Olası benzer saldırıların ne zaman ve nerden geleceğini kestiremiyorlar. Toplantı üstüne toplantı yaparak Irak merkezi hükümetinden kendilerini koruyacak gücün oluşturulmasını isteyen Türkmenlerin “güvenlik gücü” taleplerine kimse kulak asmıyor.

Türkmenler, çaresiz, kendi imkânlarıyla güvenliklerini sağlamaya çalışıyorlar ancak buna güçleri yetmiyor. Bu durum Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu’da, 1970’lerin Amerikan yapımı kovboy filmlerindeki terk edilmiş kasaba sahnelerinin oluşmasına yol açıyor.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>