Türkiye Turizm Tarihi Yazılıyor

_mg_6149

Cumhuriyet Dönemi’nin turizm tarihini yazmak için yürütülen araştırma kapsamında araştırma Danışma Kurulu üyeleri ve araştırmacılar Eskişehir’de bir araya geldiler. Danışma Kurulu üyeleri ile araştırmayı yürütecek ekipten yaklaşık 35 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya, Danışma Kurulu üyelerinden eski Turizm Bakanı Bahattin YÜCEL, Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Halim BULUTOĞLU, Antalya Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin ŞEN, turizmci ve eğitimci Avni AKER, Resort Dergisi ve www.turizmgazetesi.com Genel Yayın Yönetmeni Fehmi KÖFTEOĞLU, Turban Eski Genel Müdürü Dr. Mehmet Özdemir ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Strateji Başkanı Mahmut EVKURAN katıldı.

Toplantı, Türkiye Turizm Tarihi Araştırması Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın sunumu ile başladı. KOZAK sunumunda; yürütülmekte olan araştırmanın 1923 sonrası Türkiye’deki turizm ile ilgili pek çok konuyu kapsayacağını belirterek, araştırmanın sözlü tarih görüşmesi ve arşiv çalışması ile gerçekleştirileceğini söyledi. Çalışmanın önemine de değinen KOZAK, amaçlarının bir sonraki nesillerin turizm tarihi ile ilgili bilgilere, ses kayıtlarına ve önemli olaylara daha kolay ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Çalışmanın bu konuda araştırma yapacak olanlara yol gösterici olacağını da söyleyen KOZAK, yaklaşık iki yılda araştırmayı tamamlamayı düşündüklerini de belirtti.

Sözlü tarih görüşmesi kapsamında 350 kişi ile yaklaşık 500 saatlik görüntülü ve sözlü çalışmanın yapılacağını açıklayan KOZAK, gerçekleştirilecek çalışmanın kapsam ve görüşülecek kişi sayısı bakımından bu kadar geniş kapsamlı bir araştırma örneğine çok nadir rastlandığını söyledi.

Son olarak KOZAK, proje kapsamında Türkiye turizm tarihini içeren üç ciltlik bir kitabın, bildiri ve makalelerin yanı sıra birkaç bölümden oluşan TV belgeselinin de hazırlanmasının hedefleri arasında bulunduğu söyledi.

       Danışma Kurulu’nun tamamı ise şu isimlerden oluşuyor:

·     Bahattin YÜCEL, Danışma Kurulu Başkanı (Eski Turizm Bakanı ve      TÜRSAB Eski Başkanı)
·     Halim BULUTOĞLU (Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)
·     Fehmi KÖFTEOĞLU (Ekin Gğrubu Resort Dergisi ve Turizmgazetesi Genel Yayın Yönetmeni)
·     Prof. Dr. Nazmi KOZAK (Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi)
·     Nizamettin ŞEN (Antalya Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı)
·     Dr. Yusuf ÖRNEK (Antalya Tanıtma A. Ş. Genel Müdürü)
·     Kemal BAYTAŞ (Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı)
·     Talha ÇAMAŞ (Visitur Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRSAB Eski Başkanı)
·     Dr. Mehmet ÖZDEMİR (Eski Turban Genel Müdürü)
·     Avni AKER (Turizmci ve eğitimci)
·     Sefa GÜRMAN (Turizm Bakanlığı)

" Türkiye Turizm Tarihi Yazılıyor " için 1 Yorum Yapılmış.

  1. Turizmci diyor ki:

    Gelecek nesillere kaynak oluşturması ve geçmişteki önemli noktaları gün yüzüne çıkarması açısından güzel bir çalışma olacağa benziyor. Emeği geçenlere tebrikler. Başarılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>