Türk Dünyası Temsilcileri Anadolu Üniversitesi’nde Buluştu

tdk

Eskişehir’de bulunan ve Türk Dünyası alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÜDAM) çağrısı üzerine, 16 Aralık 2015 günü Taş Bina’da düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldiler.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş KOPARAL’ın da katıldığı yemekli tanışma toplantısında, Türk Dünyası alanında sivil toplum kuruluşları ile üniversitenin beraber yapabileceği çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunan katılımcılar, daha sonra karşılıklı önerilerde bulunarak önümüzdeki dönemde yapılacak olan etkinliklerin temelini attılar.

Sivil toplum kuruluşlarının kendilerini tanıtmasının ardından söz alan TÜDAM Müdürü Doç. Dr. Emine KOLAÇ, TÜDAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Makbule SABZİYEVA ve TÜDAM personeli Arş. Gör. Emrullah TÖREN’i katılımcılara tanıttıktan sonra planladıkları etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Merkez olarak hem akademik alanda hem de kültür-sanat alanında çeşitli etkinlikler yapmayı planladıklarını söyleyen Kolaç, yakın zamanda her ülkenin öğrencileri tarafından kendi kültürünün tanıtılacağı günlerin yanı sıra çevrimiçi bir Türk Dünyası kütüphanesi oluşturmayı düşündüklerini ve bu kütüphanenin önce Türk Dili ve Edebiyatı alanı ile başlayıp zamanla tüm alanların yer alacağı büyük bir arşiv olacağını belirtti.

Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin de sırayla söz alıp fikirlerini sundukları toplantı, Rektör Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN’ın Türk Dünyası ve Türk kültürünün tanıtımı konusunda yapmayı planladıkları çalışmalardan bahsetmesi ve toplantıya katıldıkları için tüm temsilcilere teşekkür etmesi ile sona erdi.

Toplantıda başkan veya temsilci düzeyinde şu sivil toplum kuruluşları temsil edildi:

-          Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği

-          Türk Ocakları

-          Makedonya Türkleri Derneği

-          Kuzey Kafkas Kültür Derneği

-          Abhaz Kültür Derneği

-          Türk Dünyası Vakfı

-          Kuzey Kafkas Karaçay Balkar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

-          Eskişehir Kırım Derneği

-          Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği

-          Kırım Gelişim Vakfı

-          Eskişehir Kazan Tatarları Kültür Yardımlaşma Derneği

-          Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

-          Ertuğrul Gazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu

-          Muhacir Dernekleri Federasyonu

20151216_194030 20151216_194014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>