Kosova’da Türk Öğretmenlerin Mesleki Becerilerini Geliştirilmesi Projesi Gerçekleşti

kosovaaa

Kosova’da görev yapan Türk öğretmenlerin mesleki becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 3 günlük hizmet içi eğitim programı Prizren’de başarılı bir şekilde gerçekleşti. Hizmet içi eğitim programına 150’ye yakın öğretmen katıldı. Kosova Türk Öğretmenler Derneği’nin girişimiyle, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) maddi desteği ve Gaziantep Üniversitesi ile Prizren’deki “Ukshin Hoti” Üniversitesinin katkılarıyla hayata geçirildi. Proje kapsamında öğretmenlere etkili öğretim teknikleri, teknolojinin kullanımı, alternatif ölçme gibi güncel konularda seminerler düzenlendi.

Proje yürütücülerinden Doç. Dr. Erdal Bay, “Hedefimiz İsmail Gaspıralı’nın ‘Dilde, işte, fikirde birlik’ amacının gerçekleşmesini sağlamak. Bunun ana yolu ise mutlak eğitimdir. 2000 yılından buyana Türkiye tarafından pek çok hizmet gerçekleştirildi. Ama bu eğitim çalışması şuana kadar yapılan en kapsamlı ve bilimsel etkinliktir” ifadelerinde bulundu. Hizmet içi eğitimi, Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Özaslan, Doç. Dr. Servet Demir, Doç. Dr. Hakan Akdağ, Yrd. Doç. Dr. Bülent Döş’ün yansıra, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Özbay Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Baki, Uludağ Üniversitesi’nden Prof, Dr. Adnan Salih Çepni, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kerim Gündoğdu,Yeditepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hülya Güvenç ve Muğla Sıtkı Koçaslan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bilal Doğan gibi öğretim görevlileri gerçekleştirdi.

Bu öğretmenlerden 35’i ise Nisan ayında Gaziantep’te düzenlenecek programın ikinci bölümüne katılacak. Ayrıca, Kosova’da Türkçe eğitiminde uzun yıllar yaşanan ders kitap eksikliği sorununu gidermek amacıyla, Gaziantep Üniversitesinden; ders kitapları ve kırtasiye malzemelerinden 300′e yakın koli, Türk askerinin desteğiyle Kosova’ya ulaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>