Kosova Meclisi’nce Türklere Bütçe Ayrıldı

foto kosova

Kosova Meclisi’nde 2015 yılı bütçesi görüşmeleri sırasında Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka’nın ısrarı üzere Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanlığı’na toplulukları desteklemek için ayrılan bütçenin %50’sinin diğer topluluklara ayrılması sağlandı.

Fikrim Damka’ basına verdiği demeçte şu sözleri aktardı; Yıllarca büyük bir paya sahip olan bu bütçe içerisinde Türk toplumu ve Sırp olmayan diğer topluluklar yeteri kadar pay alamıyorlardı. Türk, Boşnak, Rum ve Aşkali toplulukların eşit bir şekilde kaynaklardan faydalanması için yeniden bütçenin onaylama toplantısında bütçe komisyonunda olmamdan dolayı çabalarımız neticesinde artık Türk toplumunun bu bakanlıkta ve başbakanlıkta ayrı bütçesi olmuş oldu.

Yaklaşık 350 bin Euro’luk bir bütçe Türk toplumuna tahsis edilmiştir. Bundan sonra Türk toplumu da bu bütçeden faydalanacaktır. Yaklaşık 10 yıldır sadece Sırp toplumu bu bütçeden faydalanabiliyordu bundan böyle Türk toplumunun da bir bütçesi var. Bu parayla Türk toplumunun ihtiyaçları giderilecektir. Bu çerçevede Türk topluluğu hak ettiği konumuna ulaşacaktır. Ayrılan bu 350 bin Euro’luk pay 6 aylık süreyi kapsayacaktır. 2016 yılında ise ayrı bütçeden faydalanacağız. Önemli olan bunun bütçeye yerleşmesiydi. Yani sadece Sırp toplumunun değil, diğer toplulukların Kosova’da var olduğunu ve eşit bir şekilde bu bütçeden faydalanılmasını gerektiğinin altını çizdik. İnanıyoruz ki artık bu diğer bakanlıklara da örnek teşkil edecektir. Biliyorsunuz yıllardır bize hep şu ifade ediliyordu: “Türk toplumundan göç eden topluluk yok, yerinden oynamış aile yok” denildi. Fakat bir şey unutuyoruz Kuzey Mitroviça’da güney bölgesine geçen yaklaşık 50 aile var ve onların evleri Kuzey’de. Maalesef evlerine dönemiyorlar. Kuzeyde Sırp bölgesinde barınamıyorlar. Biz de elbette onlara iyi bir projeyle sahip çıkacağız ve onlar da belli bir vadeyle bu bütçeden faydalanacaklar.

Kaynak: Sesimiz Kosova

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>