Almanya Türk Federasyon “Türkiye Kültür Gezisi” Hızlı Başladı

İstanbul - Edirnekapı Şehitliği

Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu’nun her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Türkiye Kültür Gezisi”nin 2013 yılındaki turu, ATF Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan AKTAŞ Başkanlığında 28 Mart 2013 tarihinde İstanbul’dan başladı. Üç grup halinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan 90 kişilik kafile, Küçük Çamlıca Restoran’da akşam yemeğini aldıktan sonra, ziyaretçiler Çamlıca Tepesi’ne çıktılar. Kafile, daha sonra konaklama yapacağı otele yerleşti. Kafile, 29 Mart Cuma günü otelde yapılan kahvaltının ardından Edirne Kapı Şehitliği’ne geçti. Mehmet Akif ERSOY, Peyami SAFA, Yusuf AKÇURA ve Seyyid Ahmet ARVASİ’nin kabir ziyaretlerinin ardından Beyazıt Meydanı’na geçen Almanya Türk Federasyon kafilesi, daha sonra Kapalı Çarşı ve Çemberlitaş ziyaretlerini tamamladı. Ziya GÖKALP’in kabrini de ziyaret eden kafile, Sultanahmet Camii’ni ziyaret ettikten sonra Cuma Namazı için Küçük Ayasofya Camii’ne geçti. Küçük Ayasofya Camii tarihi hakkında da bilgi aldıktan sonra Topkapı Sarayı ile programa devam eden ziyaretçiler, Yerebatan Sarnıcı’nı da gezdikten sonra akşam yemeğini tekne turu eşliğinde boğazda yediler. Ziyaretçiler, akşam ise Bengütürk TV’de yayına başlayan “Ahmet ŞAFAK ile Farkımız Olsun” adlı söyleşi tarzı müzik programının canlı yayın konuğu oldular. ATF Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan AKTAŞ, Federasyon Ekibi ile beraber canlı yayın konuğu olduğu bu programda; Almanya Türk Federasyon olarak düzenledikleri bu gezinin en büyük amacının, Almanya’daki gençlerin “Cennet Vatan Türkiye” ile bağlarının kopmaması ve bu gençlerin anavatanın tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

İstanbul gezisinin üçüncü gününde; otelde kahvaltı yaptıktan sonra Eyüp Sultan Türbesi’ne doğru yola çıkan kafile, burada Eyüp Sultan Türbesi, Cellat Mezarları, Lala Mustafa Paşa Türbesi ve Sokullu Mehmet Paşa’nın türbelerini ziyaret ettikten sonra Ülkücü Şehitler Süleyman ÖZMEN ve Mustafa BİLGİ’nin kabirlerini ziyaret etti. Daha sonra Necip Fazıl KISAKÜREK ve Mareşal Fevzi ÇAKMAK’ın kabirlerini ziyaret eden katılımcılar, teleferik ile Pierre Lotti Tepesi’ne çıktılar. MiniaTürk ve Yıldız Sarayı ziyaretlerini tamamlayan katılımcılar, Beşiktaş’taki birkaç saatlik serbest zamanın ardından Askeri Müze’ye geçip burada Mehter Konseri’ne katıldılar. Ziyaretçiler, üçüncü gün programını tamamlayıp akşam yemeğini de yedikten sonra gecenin geç saatlerine kadar sanatçı Atilla YILMAZ’ın katıldığı sohbet programı ve türkü şöleni ile günü tamamladılar. Daha sonra dinlenmek üzere odalarına geçen ziyaretçiler, 31 Mart Pazar günü Çanakkale programlarını gerçekleştirmek üzere yol çıkacaklar. Çanakkale’nin ardından Bursa, Domaniç, Söğüt ve Ankara turlarını da tamamladıktan sonra İstanbul’da gerçekleştirecekleri bir günlük gezinin ardından Almanya’ya dönecekler.

Türk Dünyası Bilgi Arşivi Haber Merkezi

IMG_8978

IMG_8527

 

DSC_0983

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>